Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Kadında Saç Dökülmesi

Kadında Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi çok sık karşılaşılan önemli bir dermatolojik sorundur. Zamanında yapılan analizler ve uygun tedavilerle bu durum düzeltilebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Normal bir kişide saçların %85‘ i büyüme evresindeyken %15’ i dinlenme evresindedir. Dinlenme evresindeki saçlar doğal yolla bir süre sonra dökülür ve yerini yeni büyüyen saçlar alır. Erişkin bir bireyde yıkama, tarama ve yaşa bağlı olarak günde ortalama 100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Haftalarca günde 80-100 taneden fazla saç dökülüyorsa bu normal değildir. Bu durum kadınlarda sık yaşanan bir sorundur. Saç fırçasında, yastıkta, kıyafetlerde her zamankinden daha fazla saç olması, yıkarken ya da saçların arasında parmakların dolaştırılmasıyla çok sayıda saçın ele gelmesiyle fark edilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Kansızlık (demir eksikliği anemisi), protein eksikliğine neden olan katı diyetler, yoğun stres, ciddi hastalıklar, yüksek ateş ve geçirilen ciddi ameliyatlar, ilaçlar (kan sulandırıcılar, kemoterapi ve tansiyon ilaçları, antidepresanlar), tiroid bezinin çok veya az çalışması, metabolizmayı etkileyen birçok hastalık sac dökülmesi yapabilir.
Çoğunlukla stres, ameliyat, kilo kaybı veya geçirilen bir ateşli hastalık sonrasında oluşan saç dökülmesi 2-3 ay sonra ortaya çıkar. İlaçların birçoğu gecikmeli ortaya çıkan belli belirsiz bir dökülme artışı yaparken kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra çok yoğun dökülmeye neden olurlar.
Ayrıca genetik yatkınlığı olan kadınlarda sadece belirli bölgelerde bir model oluşturacak şekilde saçlarda seyrelme oluşabilir ve kadın tipi saç dökülmesi denilen durum ortaya çıkabilir. Kadın tipi saç dökülmesi, erkeklerde sık görülen androgenetik alopesiye benzer. Ergenlik sonrasında ortaya çıkar ve genetik yatkınlık ile ilişkili olarak yavaş yavaş ilerleyebilir veya çok ciddi seyredebilir. Kadınlarda yaygın saç dökülmesi yapan nedenler androgenetik alopesiyi tetikleyebilir ve şiddetlendirebilir.

Kadınlarda Yaygın Saç Dökülmesi Kelliğe Neden Olur mu?

Genellikle yaygın dökülme yapan nedenlerin ortadan kalkmasını izleyen 6-9 ay içinde saçlar tekrar normal haline gelmektedir. Benzer şekilde ilaçların kullanımı kesildikten sonra da saçlar tekrar normal haline dönecektir. Ancak genetik yatkınlığa bağlı olarak görülen kadın tipi saç dökülmesinin seyri ise kişiden kişiye farklılık gösterir.

Tedavide Neler Yapılır?

En iyi tedavi altta yatan sebebi bulmak ve mümkünse tedavi etmek gerekir. Beraberinde saçlı deri mezoterapileri ve PRP (bakınız saç mezoterapisi, PRP) uygulaması ile başarılı sonuçlar alınır.

Ön görüşme randevusu almak için bizimle iletişime geçin!