Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Benler

Benler

Benler, cildin yüzeyinde oluşan pigmentli cilt hücrelerinin kümeleridir. Yetişkinlerde ortalama olarak düzinelerce ben olabilir. Bunlar genellikle kahverengi veya pembe renklidir; zamanla ortaya çıkabilirler, solabilirler ve hatta şekil değiştirebilirler. Benlerinizin görünümündeki değişiklikler melanom veya kötü huylu cilt kanserinin belirtileri olabilir. Bedenimizde nerede olurlarsa olsunlar, benler düzenli olarak takip edilmelidir.

Bu nedenle vücudunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir. Bazen tam vücut kontrolü yapmak zordur. Kulak arkası, sac dipleri ve hatta ağzın içi de dahil olmak üzere, yüzünüzü kontrol ederek kendi kendine muayeneye başlamanız önerilir. Eğer cilt izleri, benler, genel pigment veya dokudaki değişiklikleri fark edip etmeyeceğinizden emin değilseniz, bir uzmanda destek almanız gerekebilir.

Benleri kontrol ederken şu niteliklerini incelemek önemlidir: (1) asimetri, (2) sınırlar; (3) renk; (4) çap; ve (5) gelişen leke. Simetri ile ilgili olarak, bir benin iki yarısının birbiriyle eşleşmesi gerekir. Benin sınırları sağlam ve düzenli olmalıdır. Benlerin çeşitli renkleri olabilse de özellikle koyu renkli veya tutarlı bir rengi olmayan bir benin dermatolog tarafından incelenmesi gerekir. Benin çapı da 5mm’yi geçiyorsa, dermatoloğun incelemesini gerektirir. Benin ebatlarında ve seklindeki değişim bir diğer dikkat edilmesi gereken durumdur.

Tüm vücut muayenesi, endişenizi azaltmak için dermatoloğunuzun yapabileceği kolay bir işlemdir. Sadece bir dermatolog, benlerin nasıl tedavi edileceği veya nasıl kesileceği konusunda size güvenilir bir fikir verebilir. Benlerin çoğu iyi huyludur, ancak olmadıkları durumlarda, dermatoloğunuz tarafından erken teşhis ve tedavi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Dermatoloğunuz belirli benlerden biyopsi alabilir veya bunları tamamen çıkarabilir.