Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Gül (Roza) Hastalığı

Rosacea Nedir?

Rosacea Tedavisi mümkün müdür?

Rosacea tedavi yöntemleri nelerdir?

Gül (Roza) Hastalığı

Burun, çene, alın ve yanaklar gibi özellikle yüzün orta kısmını tutan, kızarma ve yanma atakları ile başlayıp daha sonra sivilceler, kalıcı kızarıklık, kılcal damarlarda artış, deride ödeme neden olan kronik bir deri hastalığıdır. Roza hastalığı, gül hastalığı ve gülleme adı ile de anılır.

Roza Hastalığının Oluşmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Roza hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Suçlanan faktörler arasında; genetik yatkınlık, enfeksiyöz nedenler, ultraviyole ışığı ve çevredeki ısı değişiklikleri gibi çok sayıda çevresel faktörler ve psikolojik stres yer alır.

Roza Hastalığının Klinik Özellikleri Nelerdir ve Tanısı Nasıl Konulur?

Çoğunlukla 30 ile 60 yaş arasındaki, açık tenli, renkli gözlü erişkin kişilerde görülür. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, erkeklerde daha şiddetli seyretmektedir. Dört klinik dönemi bulunmaktadır;

  1. dönem: Yüzde tekrarlayan yanma ve kızarıklık atakları oluşması,
  2. dönem: Yüzün ortasındaki kızarmanın kalıcı hale gelmesi, burun ve yanakların üzerinde gözle görülebilir küçük kan damarlarının oluşması,
  3. dönem: Yüzdeki kızarıklığın daha koyu ve kalıcı hale gelmesi, burun, yanak, alın ve çene üzerinde küçük, kırmızı şişlik veya iltihaplı sivilceler oluşması
  4. dönem: Gözlerde yanma veya sürekli hassasiyet oluşması (gözde rozase) ve/veya kırmızı, şiş burun (rinofima) meydana gelmesi.

Tanısı sıklıkla klinik bulgulara göre konulmaktadır. Ancak karıştığı bazı hastalıklardan ayırt etmek için biyopsi gerekebilmektedir. Roza hastalığına özgü bir laboratuvar bulgusu bulunmamaktadır.

Roza Hastalığının Klinik Belirtilerini Arttıran Faktörler Nelerdir?

  1. Yiyecekler ve içecekler (sıcak ve soğuk içecek ile yiyecekler çorba, çay-kahve, baharatlı gıdalar, acı, turşu, çikolata, alkol…)
  2. Hava koşulları (güneş ışığı, sıcak hava, soğuk hava, nem, rüzgâr)
  3. Psikolojik stres ve aşırı egzersiz
  4. Banyo, temizlik ve kişisel bakım ürünleri (Sıcak banyo ve yüzü tahriş edici temizlik malzemeleri, kolonya, tonik, gülsuyu, ıslak mendil)
  5. İlaçlar (Yüze uzun süreli topikal kortikosteroid kullanımı)
  6. Sistemik durumlar (adet öncesi, gebelik, menopoz, şiddetli öksürük ve kabızlık)

Roza Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Roza hastalığının tamamen iyileşmesi zor olsa da, tedavi ile kontrol altında tutulması mümkündür. En önemlisi klinik belirtileri arttıran faktörlerden uzak durulmalı, güneş koruyucu kullanılmalı, sigara ve diğer tütün ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Hastalığın şiddetine göre antibiyotik tedavileri, kremler, antienflamatuvar ilaçlar, lazer tedavileri, kozmetik ürünler ya da son aşamada uygulanan cerrahi bazı yöntemler bulunmaktadır.