Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Alerji

Alerji

Cilt alerjileri sadece kaşıntılı ve rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda görünümleri nedeniyle endişe kaynağı olabilirler. Çoğu zaman alerjik reaksiyonunuza tam olarak neyin neden olduğunu veya hatta alerjik bir reaksiyon olup olmadığını anlamak zordur.

Cilt alerjileri en yaygın olarak vücudunuzda kurdeşen, egzama veya genel bir döküntü (kaşıntılı veya kaşıntısız) olarak ortaya çıkar.

Çoğu cilt alerjisinin en önemli 5 nedeni şu şekildedir:

Parfümler veya Kokular: Çamaşır deterjanı, sabun, temizlik malzemeleri gibi parfüm ve koku eklenmiş birçok ürünle her gün temas etmeniz halinde cilt alerjisi ortaya çıkabilir.
Bitkiler: Birçok bitki, burun sorunlarının yanı sıra kızarıklık veya kaşıntı gibi birden fazla alerjik reaksiyona neden olabilir. Cildinizde alerjik reaksiyona neden olan en yaygın bitki zehirli sarmaşıktır. Zehirli sarmaşık, ormanda ve hatta kendi bahçenizde bulunan yaygın bir bitkidir. Zehirli sarmaşıkta bazı kişilerde reaksiyona neden olabilecek bir yağ vardır. Zehirli sarmaşıktan kaynaklanan alerjik reaksiyonlar çok şiddetli görünebilir, çünkü çoğu zaman aşırı derecede kaşıntılı deriye, kurdeşenlere ve kabarcıklara ve kırmızı bir döküntüye sahip olursunuz. Zehirli sarmaşık reaksiyonu bulaşıcı değildir, ancak rahatsız edicidir.

Nikel: Genellikle bir nikel alerjisinin, nikele maruz kalmanız halinde cildinizde kızarıklık veya kırmızı bir alan olarak görüneceği için tanınması oldukça kolaydır. Nikel genellikle küpelerde kullanılır ve küpeleri taktıktan sonra kulak memeniz kırmızı ve kaşıntılı olabilir.

Lateks: Daha önce lastik eldiven giydiyseniz ve sonrasında ellerinizde kızarıklık olduysa, lateks alerjiniz olabilir. Lateks, kauçuk ağaçlarının doğal olarak üretilen bir yan ürünüdür ve giysilerde eldiven, prezervatif ve kemer gibi birçok şeyin yapımında kullanılır. Vücudunuz lateksteki proteine tepki verebilir ve proteini zararlı bir madde olarak algılarsa alerjik reaksiyon gösterebilir. Lateks alerjiniz varsa, alerjiniz hakkında tıbbi personeli bilgilendirmelisiniz.

Giysiler: Genel olarak, çoğu insan malzemenin (yün, pamuk vb.) kendisine alerjisi yoktur, ancak daha sıklıkla giysinin yapımında kullanılan katkı maddelerine alerjisi vardır. Formaldehit reçinesi, su geçirmez giysilere yardımcı olmak ve kırışıklıkları önlemek için yaygın olarak kullanılır.

Bir cilt alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, tedavi seçeneklerinizi görüşmek üzere bir randevu ayarlamak için dermatoloğunuzla veya bir alerji uzmanıyla iletişime geçmelisiniz.