Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Siğiller (Verru)

Siğiller (Verru)

Siğil; Human papilloma virüsü (HPV) -İnsan papilloma virüsü- diye adlandırılan virüsün derinin üst tabakasını enfekte etmesiyle oluşan iyi huylu deri büyümesidir. Daha çok el ve ayaklarda görülürse de tüm vücutta ortaya çıkabilir.

Hastalık Nasıl Oluşur?

Virüs (İnsan papilloma virüsü), siğillere neden olur. Siğile direkt temas ya da siğile temas eden bir şey ile temas sonrası oluşur. Deride oluşan kesik ya da yaralanma gibi travmalar bulaşmayı kolaylaştırır. Siğiller bulaşıcı nitelikte olmasına rağmen girdikleri her vücutta üreyemezler. Bunun nedeni kişinin yaşam standartları ve tarzıdır. Yoğun stres altında olan, dengesiz ve yetersiz beslenen, aşırı çalışan, yorgun, çok eşli ve havlu, bornoz, terlik gibi nesneleri ortak kullanan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Tedavide Neler Yapılabilir?

Siğilden şüphelendiğinizde kendinizi ve çevrenizi korumak için hemen dermatoloğunuza başvurunuz. Dermatologlar tedavide; siğilin etkeni olan HPV virusuna karşı etkili olan ajanlar ile dokuyu tahrip ederek iyileşmeyi sağlayan ajanlar ya da yöntemlerle tedavi planınızı yapacaklardır. Bu tedavi yöntemleri; hastanın yaşına, siğilin bulunduğu bölgeye, kalınlığına ve klinik tipine göre belirlenir.

Başlıca tedavi yöntemleri yüzeysel uygulanan deri üst tabakasını eritici keratolitik ajanlar, soğuk tedavisi (kriyoterapi), siğil mikrobunu öldüren asitli solüsyonlar dışında bazı durumlarda cerrahi elektrokoterizasyon yapılabilir. Çocuklarda bazı durumlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan yaklaşık 2 yıllık bir süre içinde kendiliğinden iyileşme gözlenebilir. Ancak tedavisiz bu dönemde hastalığın bulaşarak artabileceği unutulmamalıdır.

Siğillerden Nasıl Korunabilirim?

Siğilinizi koparmayınız ya da çizmeyiniz. Havuz gibi ortak kullanım alanlarında uygun ve kendi ayakkabılarınızı kullanınız. Başkalarının siğiline temas etmeyiniz. Nemli ortamlar siğilin yayılmasını artırabileceği için özellikle ayak yerleşimli siğillerde ayaklarınızı kuru tutunuz.