Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Seboreik Dermatid

Seboreik Dermatid Tedavisi Nedir?

Seboreik Dermatit, kafa derisi, burun, göğüs ve sırt üstü gibi vücudun yağ üreten bölgelerinde sıklıkla görülen yaygın bir egzama şeklidir. Bu durum pullu kırmızı lekeler, yağlı veya yağlı alanlar veya kepek olarak görünebilir. Seboreik dermatit herkesi etkileyebilse de, en yaygın olarak bebeklerde ve 30 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde bulunur. Yetişkinlerde alevlenmeler yıllarca sürebilir.

Seboreik Dermatidin Nedenleri

Dermatologlar henüz seboreik dermatit için kesin bir neden bulamamış olsalar da, ilişkili olabileceği iki durum vardır:

  • Derideki yağ salgısında bulunan “Malassezia” adı verilen bir maya (mantar)
  • Bağışıklık sisteminin düzensizliği

Ayrıca seboreik dermatitin kötü hijyen veya alerjiden kaynaklanmadığı ve bulaşıcı olmadığı bilinmektedir.

Tedavi

Seboreik dermatit, etken maddeli şampuanlar, kremler ve losyonlarla diğer birçok egzama türü gibi tedavi edilebilir. Bu tedaviler reçeteli hidrokortizon, fluosinolon, klobetasol ve desonid içerebilir. Antifungal jeller, kremler veya şampuanlar da önerilebilir. Çinko pirition, salisilik asit ve kükürt, kömür katranı, selenyum sülfür ve ketokonazol gibi aktif bileşenlere sahip kepek şampuanı gibi reçetesiz satılan bir ev ilacı durumu iyileştirebilir.

Seboreik dermatit yaşıyorsanız ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız;