Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Diş Sıkma Botoksu

Dişlerinizi Sıkmayı Bırakmak İçin Aparata İhtiyacınız Yok!

Diş sıkma veya gıcırdatma, kontrol edemediğimiz ve ister uyanıkken ister uykudayken ortaya çıkabilen, istem dışı bir harekettir. Bilinçsiz diş gıcırdatma ve çene sıkma için tıbbi terim bruksizmdir ve birçok insan farkında bile olmadan yıllarca bundan muzdariptir.

Gıcırdatma ve diş sıkmanın %70’i gece uyurken olur, ancak konsantre olurken (örneğin araba kullanırken, kitap okurken veya TV izlerken) veya stres altındayken de olabilir.

Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, bunu durdurmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Diş gıcırdatmanın altında yatan nedene ve semptomlara bağlı olarak bazı ilaçlar diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir. Bu tedavilerden biri de botokstur.

Bazı insanlar için güçlü çene kasları normal anatomilerinin bir parçasıdır. Masseter kasları adıyla bilinen bu kaslar, çenenizin açısına bağlı olan ve yiyecekleri çiğneme ile ilgili tüm hareketleri kontrol eden kaslardır. Bu prosedür için bir tıp uzmanı, doğrudan massetere az miktarda Botoks enjekte eder. Bu, çeneyi hareket ettiren büyük bir kastır. Botoks, bruksizmi tedavi etmez, ancak bu kası gevşetmeye yardımcı olabilir. Böylece diş gıcırdatma ve buna bağlı baş ağrılarını hafifler.

Bruksizm Tedavisi İçin Botulinum

Geleneksel tedaviler, bruksizm hastalarının gece dişlerini hasardan başarılı bir şekilde korumalarına yardımcı olabilir, ancak sorunun kaynağına değinmezler. Botulinum toksini, çene çizgisinin görünümünü yumuşatabilir ve düzenli tedaviden sonra yüz şeklinde dramatik değişikliklere neden olabilir. Daha ince bir çene çizgisi, aynı zamanda, tipik olarak çıkık elmacık kemikleri ve temiz bir çene çizgisi isteyen hastalar için özellikle önemli olan daha belirgin elmacık kemikleri ve çene ile sonuçlanır.

Dolgu ile çene şekillendirme de çene açısını iyileştirebilir, bu nedenle bu tedavi genellikle çene hattı inceltme prosedürü ile yapılır.

Prosedür Nasıl Çalışır?

Küçük dozlarda botulinum toksini doğrudan yüzün her iki tarafındaki masseter kaslarına enjekte edilir ve kasların içinde birden çok noktaya yayılır. Bu, kasların gevşemesine yardımcı olur, gıcırdamayı ve masseters hipertrofisini azaltır. Çoğu hasta, botulinum toksini tedavisinin bir sonucu olarak yüz ve çenede incelme bildirirken, çiğneme ve yüz ifadeleri gibi istemli hareketler işlemden etkilenmez.

Prosedür, çok az ağrı veya hiç ağrı ve nekahat donemi olmadan son derece etkilidir. Yüz zayıflama ve çene küçültme etkisi 2 ile 8 hafta arasında herhangi bir zamanda görülür.

Sonuçlar

Çene hattı zayıflama tedavisi yüzünüzü tamamen değiştirebilir. Aslında insanlar birkaç hafta içinde kare ve erkeksi bir çeneden dar ve oval bir yüze geçebilirler.

Önerilen tedaviye bağlı olarak, sonuçlar üç hafta içinde görmeye başlanir. Sonuçlar tipik olarak üç ila dört ay sürer. Bazen en iyi sonuçları elde etmek için 4-8 hafta sonra tekrar bir tedaviye ihtiyaç duyulur ve bundan altı ay sonra bir takip yapılır.

Sonuçlar genellikle tedavinin ilk yılında önemli ölçüde iyileşir. Son olarak, kaslar zamanla gevşeyip atrofiye uğradıkça, daha az botulinum ihtiyacı olacak ve tedaviler arasında daha uzun süreler olacaktır.

Yan Etkiler ve Kontrendikasyonlar

Masseter kaslarını gevşetmek için botulinum toksini kullanmak, bruksizmin hem nörojenik hem de kas bileşenlerini çok az kesinti ve minimum yan etki ile tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yoludur.

Enjeksiyonlar batma hissi verebilir ve tamamlanması yaklaşık 5 dakika sürer, ardından normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Botulinum toksininin enjeksiyon bölgesinden uzağa yayılmasıyla ilgili yan etkiler çok nadiren bildirilmiştir.

Diğer botoks uygulamaları için Botoks sayfasına dönünüz.

Ön görüşme randevusu almak için bizimle iletişime geçin!