Akne

Akne, kimsenin uğraşmak istemediği, çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Nodüllerden kistlere ve aradaki her şeye kadar, akne hastanın benlik saygısına ve güvenine zarar verebilir.

Birkaç farklı akne türü vardır ve ne yazık ki hiçbiri tek bedene uyan bir tedaviye sahip değildir. Bununla birlikte, akne tedavisindeki ilerlemeler son birkaç on yılda çok yol kat etti ve aknenin etkilerini en aza indirmek için deneyebileceğiniz bir dizi reçete ve reçetesiz tedavi var.

Sonuç olarak akne, kıl folikülleri tıkandığında ve derinin altında yağ biriktiğinde ortaya çıkar, ancak akne tedavisi bundan daha nüanslıdır. Tedavi rejiminize nereden başlayacağınızı bilmek için ne tür sivilceniz olduğunu bilmeniz gerekir. Aşağıda, üç akne tetikleyicisi ve bunları tedavi etmenin etkili yollarını belirlenmiştir.

Hormonal Akne

Hormonal aknenin en yaygın nedeni androjen seviyelerindeki artıştır. Medical News Today’e göre hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir hormon olan androjen, derinin altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden oluyor. Androjen ergenlik döneminde yükselme eğilimindedir, ancak bazı insanlarda 20’li ve 30’lu yaşlarında da devam eder. Androjen seviyeleri daha yüksek olan insanlar daha fazla sebum üretir ve bu sebum, gözeneklerin hücresel duvarlarının yıkılmasına ve bakterilerin büyümesine neden olabilir.

Bu tip hormonal aknesi olan kişiler için dermatolog tarafından önerilecek reçeteli ilaçlar sivilceleri azaltabilir. Akne durumunuz için doğru tedaviyi keşfetmek için dermatoloğunuza danışın.

Strese Bağlı Akne

Hepimiz zaman zaman stres yaşarız. Stresin vücutta baş ağrısı, uykusuzluk, mide ekşimesi, yüksek tansiyon ve tabii ki ara sıra sivilce gibi birçok etkisi vardır.

Akneniz stres tarafından tetikleniyorsa ve düzensiz ise, lekeleri benzoil peroksit veya salisilik asit gibi reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bunlar, sivilceyi kurutmaya ve hücre döngüsünü artırmaya yardımcı olan yüksek kaliteli ve eczane ilaçlarındaki yaygın bileşenlerdir.

Stres aknesi de hafifletilebilir, peki… stresi azaltmak! Meditasyon, yoga ve egzersizin hepsinin stresi azalttığı kanıtlanmıştır, bu nedenle bu tür sivilceleri azaltmak için zihinsel sağlığınıza dikkat edin.

Dış Faktörlere Bağlı Akne

Süslü kozmetikler sizi her zaman en iyi şekilde göstermez. Cilt bakımında ve makyajda aşırı miktarda içerik, aşırı güçlü koku ve komedojenik yağlar gözenekleri tıkayarak akneye neden olabilir.

Akne karşıtı bir cilt bakım rejimine ilk başladığınızda, dermatoloğunuz cilt bakım rutininizi temel ihtiyaçlara (temizleyici, nemlendirici ve SPF) kadar çıkarmanızı önerebilir. Sorunlu bileşenlerin sayısını azaltmak için bu ürünler komedojenik olmamalı ve kokusuz olmalıdır.

Ek dış faktörler, düzenli yıkama eksikliği, yüzünüze çok sık dokunmak ve muhtemelen diyet olabilir. Healthline’a göre, beslenmenin akne üzerindeki olumsuz etkisini araştırırken, antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin gıdalar, akne tetikleyicisi olan iltihabı azaltır. Anti-enflamatuar bir diyet uygulamak bazı akne hastaları için etkili olabilir, ancak herhangi bir dramatik beslenme değişikliğine başlamadan önce dermatoloğunuza danışmalısınız.

Akne çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir ve hiçbir tedavi genele uygulanmaz. Kliniğimizde sizin için kişiselleştirilmiş en iyi tedavi planını bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Akne İzleri

Akne izleri genellikle alın, yanaklar, burun, çene çizgisi ve sırtta bulunur. Akne ve akne izi tedavisi sırasında akne ve akne izlerini anlamak akne izlerini önlemenin ve en aza indirmenin ilk adımıdır.
Farklı akne türleri olduğu gibi, farklı akne izleri türleri de vardır. 3 ana tip akne izi vardir:

  • Ice-pick skar – cildinizin yüzeyinde keskin bir cisimle delinmiş gibi görünen küçük, derin delikler
  • Rolling skar – cildin altında oluşan ve cildin yüzeyinde düzensiz bir görünüm veren yara dokusu
  • Boxcar – ciltte yuvarlak veya oval çöküntüler veya kraterler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?