Yüz Şekillendirme

Estetik görünüm hem erkekler hem de kadınlar için her zaman benliğin en kamusal parçası olmuştur. Yüzyıllar boyunca insanlar, çekiciliklerini artırmak ve benlik algılarını ve yaşam kalitelerini artırmak için her zaman görünüşlerini iyileştirmeye çalıştılar.

Eski Mısırlıların ciltlerini estetik olarak iyileştirmek için yağlar, tuz, kaymaktaşı ve ekşi süt gibi farklı doğal maddeleri nasıl kullandıklarını gösteren yaklaşık 5000 yıl öncesine ait kanıtlarımız var. Ve hepimiz, antik dünyanın en ünlü kadınlarından biri olan ve uzun, ince boynuyla tanınan kadınsı güzelliğin simgesi olan Kraliçe Nefertiti’yi biliyoruz.

Güzelliğin tarihi insanlığın kendisi kadar eskidir. Bununla birlikte, güzellik standartları zamanla gelişmiştir. Bugün çekici bir vücut olarak gördüğümüz şey, önceki yüzyıllarda ‘güzel’ olarak kabul edilenden farklıdır. Ancak bazı standartlar gelişip değişirken, bazıları da bilinçaltı kodlarımız nedeniyle aynı kalma eğilimindedir. Bunlardan en önemlisi Altın Oran’dır.

Yüz Şekillendirmenin Evrimi ve Altın Oran

Araştırmalar simetri, uyum ve canlı renkler gibi temel özelliklerin çekici ve güzel bir görünümün evrensel ve zamansız unsurları olduğunu göstermiştir. Sadece insan bedenlerinde ve yüzlerinde değil, doğadaki bir çok desen ve hayvanda da bir simetri algoritması vardır.

Yani güzelliğin bir matematiksel sayı karşılığı vardır: 1,62. Buna Phi veya Fibonacci sayısı olarak da bilinen Altın Güzellik Oranı denir. Altın Oran, çekicilik algımızın altında yatan matematiksel bir simetri algoritmasıdır. Simetrinin bir kadın ya da erkeğin çekici aalgılanmasında kilit bir faktör olduğu kanıtlanmıştır.

Hangi yüz şekline sahipsiniz?

Yüz şekli güzellik açısından büyük bir rol oynar. Birçok insan yüz şeklini beğenmez, çok yuvarlak, kare olduğunu veya asimetrik özelliklerinden rahatsızlık hisseder.

Herhangi bir yüz şekli, daha şekillendirilmiş elmacık kemikleri ve daha keskin bir çene çizgisi ile daha çekici hale getirilebilir ve gençleştirilebilir.

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde, estetik ameliyatlara gerek kalmaksızın, kozmetik prosedürler sayesinde yüz şekillendirme işlemleri rahatlıkla, minimum iyileşme suresi ve minimum yan etkilerle gerçekleşebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?