Edit Content

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound.

Contact Info

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo, deride pigment kaybından kaynaklanan beyaz alanların görüldüğü, kesin sebebi bilinmeyen bir deri hastalığıdır. En sık yüz, dudak, el, kol, bacak ve genital alanlar olmak üzere vücudun herhangi bir kısmı etkilenebilir. Dünya nüfusunun %1’nde görülür, erkek, kadın ve tüm ırkları eşit oranda etkiler.

Vitiligo Kimlerde Olur?

Vitiligo; 100 hastada 1 veya 2 kişiyi etkiler; bebeklikten yaşlılığa her yaşta görülebilmekle beraber, hastaların yarısında 20 yaştan önce başlar ve % 20 hastada aile hikayesi vardır.

Vitiligo İç Organ Hastalığı mıdır? Bulaşıcı mıdır?

Vitiligo herhangi bir iç organ hastalığından kaynaklanmaz; bu sebeple de birçok hastanın genel sağlık durumu iyidir. Vitiligo bulaşıcı değildir.

Vitiligonun Sebepleri Nelerdir?

Melanin denilen pigment deri, saç ve göz rengini belirler ve melanosit denilen hücrelerde üretilir. Eğer bu hücreler ölürse veya melanin üretemezse, deri daha açık renkli bir hal alır veya tamamen beyaz renkli olur. Buna tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir.

Vitiligo Nasıl Oluşur?

Vitiligoda vücut kendi melanositlerine karşı otoantikorlar yapar ve hasarlandırır; aynı otoantikorlar tiroid gibi başka organlarda da hasara sebep olabilir. Bu nedenle vitiligo ile eş zamanlı başka otoimmun hastalıklar da ortaya çıkabilir. Vitiligo güneş yanığı ile tetiklenebilir. Açık tenli kişilerde vitiligolu alanlarla normal deri arasındaki fark yazın daha çok belirginleşirken, daha koyu tenlilerde tüm yıl boyunca vitiligo daha kolay fark edilir.

Vitiligo Tanısı Nasıl Konur?

Deride oluşan beyaz alanlar sadece vitiligoda değil başka hastalıklarda da görülebilir. Bu beyaz alanların ayırıcı tanısı Dermatoloji uzmanı tarafından yapılır. Kesin tanı için gerekirse deri biyopsisi alınabilir ama çoğu zaman klinik olarak beyaz alanların görünümü ile tanı konulabilir.

Vitiligo Tedavisi Olan Bir Hastalık mıdır?

Vitiligo tedavi edilebilir bir hastalıktır ancak vitiligonun kesin sebebi bilinmediğinden tedavi sonuçları kişisel farklıklar gösterebilir. Farklı tedavi seçenekleri mevcuttur ve bu tedaviler en az 3 ay kullanılmalıdır. Tedavi seçimi mutlaka Dermatoloji uzmanı ile birlikte kararlaştırılmalıdır.

Vitiligo tedavisinde bitkisel kaynaklı ürünlerin yeri var mıdır?

Bitkisel olduğu söylenilen ancak Sağlık Bakanlığı onayı olmayan hiçbir tedaviyi (hap veya krem) uygulamayınız, mutlaka doktorunuza danışınız.

Vitiligo tedavisinde neler kullanılır?

 1. Kremler: Kortizonlu kremler, takrolimus ve pimekrolimus içeren kremler tedavide dermatolog kontrolünde kullanılabilir.
 2. Fototerapi (Işık tedavisi): Ultraviyole ışığının farklı dalga boyları kullanılarak yapılan tedavidir. Fototerapi mutlaka Dermatolog kontrolü altında yapılmalıdır. Solaryum kozmetik amaçlı kullanılan bir cihazdır, asla tedavi amacı ile kullanılmamalıdır, yanıktan deri kanserine kadar pekçok duruma sebep olabilir.
 3. Excimer lazer tedavisi
 4. Greftleme: Sağlam deri alanından vitiligo olan alana deri nakli çok az hastada faydalı olmuştur ve birçok ülkede yapılmamaktadır. Genellikle tedavi yapılan yerlerde tam pigmentasyon da oluşmaz.
 5. Depigmentasyon tedavisi: Ciddi tutulumu olan bazı hastalarda en iyi çözüm ciltte kalan pigmentin giderilmesi ve derinin tamamen daha beyaz hale getirilmesidir. Monobenzileter hidrokinonlu kremler ile yapılır. Bu tedavinin tamamlanması yaklaşık 1 yılı alır. Pigment kaybı kalıcıdır.
 6. Güneşten korunma: Vitiligodaki beyaz alanlar güneşte kolayca yanabilir, bu nedenle en az 30 güneş koruma faktörü içeren güneş koruyucu kremler sürekli kullanılmalıdır. Sadece denize girerken veya güneşlenirken krem uygulaması yeterli olmamaktadır. Güneşlenme doktorunuzun önerdiği süre ve saatlerde olmalıdır. Güneş koruyucu giysi ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 7. Kamuflaj: Hiçbir tedaviden fayda sağlanamazsa kalıcı makyajla beyaz alanları kapatma şeklinde kamuflaj uygulaması yapılabilir.
Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo is a skin disease with white areas caused by loss of pigments in the skin and with no known exact cause. Any area of the body may be affected with most oftenly face, lips, hands, arms, legs and genital areas. It’s seen in 1% of the world population and affects males, females and all races equally.

Which People Have Vitiligo?

Vitiligo; affects 1 or 2 individuals out of 100 patients; while it can be seen at all ages from infancy to old ages, it begins before the age of 20 in half of the patients and 20 % of the patients have family backgrounds.

Is Vitiligo An Internal Organ Disease? Is It Contagious?

Vitiligo is not caused by any internal organ disease; for this reason many patients’ general state of health is good. Vitiligo is not contagious.

What Are The Causes Of Vitiligo?

The pigment called as melanin determines skin, hair and eye color and is produced in cells called melanocytes. If these cells die or cannot produce melanin, skin gets a lighter-colored state or becomes fully white. It’s not exactly known what causes this.

How Does Vitiligo Occur?

In vitiligo, the body makes autoantibodies against its’ own melanocytes and damages them; same autoantibodies may cause damage in other organs such as thyroid. For this reason, there may be other autoimmune diseases which may occur simultaneously with vitiligo. Vitiligo may be triggered by sunburn. While the difference between areas with vitiligo and normal skin in light skinned people becomes more apparent at summer, vitiligo is more noticeable for the whole year in darker skinned people.

How Vitiligo Diagnoses Is Made?

White areas occurring on the skin may be seen not only in vitiligo but also in other diseases. Distinguishing diagnoses of these white areas is made by a dermatologist. If necessary, skin biopsy can be taken for a definitive diagnoses but most of the time diagnoses can be made clinically by the look of white areas.

Is Vitiligo A disease With A Cure?

Vitiligo is a curable disease but results of cure may show personal differences as its’ cause is not known exactly. There are different treatment options and these must be practiced at least for 3 months. Treatment of choice should absolutely be decided with a dermatologist.

Are Herbal Products Have A Place In Vitiligo Treatment?

Do not apply any treatment that are said to be herbal (pills or creams) but not approved by the Ministry of Health and do consult your doctor in all conscience.

What's Used In vitiligo Treatment?

 1. Creams: Cortisone creams and creams containing tacrolimus and pimecromilus can be used in treatment under dermatologist’s control.
 2. Phototherapy: Treatment made using the various wavelengths of ultraviolet light. Phototherapy must absolutely be made under dermatologist’s control. Solarium is a device used for cosmetical purposes and should not be used for treatment as it may cause many situations ranging from burns to skin cancer.
  Excimer laser treatment
 3. Grafting: Skin transplantation from healthy skin area to the area with vitiligo has worked in too little number of patients and is not made in many countries. Plus, full pigmentation usually does not occur in treated areas.
 4. Depigmentation therapy The best solution in some patients with serious involvement is to removing the remaining pigment in the skin and making the skin completely whiter. It’s made with creams containing hydroquinone monobenzyl ether. Finishing this treatment takes about a year. Pigment lost is permanent.
 5. Sun protection: White areas in vitiligo may easily be burnt under the sun, that’s why sun protecting creams with at least 30 sun protection factor should always be used. It’s not enough to apply cream only when having a swim or sunbathing. Sunbathing should be at durations and certain hours suggested by your doctor. Sun protective wears and sun glasses should be used.
 6. Camouflage: If no treatment is beneficial, camouflage application can be made by concealing the white areas with permanent makeup.