İnce ve Derin Çizgiler

İnce çizgiler genellikle 30’lu yaşlarda gelişir ve 40’lı yaşlarda daha belirgin hale gelir. Yaygın olarak alın çizgileri, kaş çatma çizgileri, kaz ayakları, tavşan çizgileri, nazolabial kıvrımların yanı sıra diğer ince ve derin çizgiler rahatsızlık duyulur.

İnce ve derin çizgilerin 4 ana nedeni vardır:

UV ışığına maruz kalma: Ultraviyole radyasyon, doğal yaşlanma sürecini hızlandırır ve erken kırışmanın başlıca nedenidir. UV ışığı, cildinizin daha derin tabakasında bulunan kollajen ve elastin lifleri olan bağ dokusunu parçalayarak kırışıklıklara neden olur.

Genetik yaşlanma: Cilt yaşlanması kaçınılmaz ve doğal bir süreçtir. Zamanla ve doğal yaşlanma süreciyle birlikte cildiniz daha az kollajen ve elastin proteini üretir. Bu, cildinizi daha ince ve hasara karşı daha az dirençli hale getirir.

Tekrarlanan hareketler: Alında, kaşların arasında (kaş çatma çizgileri) ve kaz ayaklarında kasılan yüz kaslarının, kırışıklık gelişimine katkıda bulunduğuna inanılır. Gülümseme, kaş çatma, gözlerini kısma ve diğer alışılmış yüz ifadeleri bu kırışıklıkların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Zamanla bu ifadeler kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur.

Çevresel faktörler: Sigara içme, kirliliğe maruz kalma ve yüksek stres seviyeleri, çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunabilir. Sağlıklı cilt sürekli olarak yenilenir ve yeni kollajen oluşturur, sigara içmenin yeni kollajen üretiminde belirgin bir azalmaya neden olduğu bulunmuştur. Azalan kollajen, kırışıklıkların gelişmesine neden olur. Kirlilik ciltte serbest radikal hasarına neden olur, bu da cildin yaşlanmasına ve hücresel hasara yol açar ve kırışıklık oluşumuna katkıda bulunur. Stres, kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir, çünkü stres hormonu olan yüksek miktarda kortizol, cildin kollajen ve elastini parçalayabilir. Bu, kırışıklık oluşumuna katkıda bulunabilecek bir elastikiyet kaybına yol açar. Stres ayrıca kaşınızın tekrar tekrar çatlamasına neden olabilir ve bu da kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunabilir.

Yüzünüzdeki yeri ve özelliğine göre ince ve derin çizgiler için farklı tedaviler uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?