Geniş Gözenekler

Genişlemiş gözenekler ve siyah noktalar yaygın cilt sorunlarıdır.

Siyah Nokta

Siyah noktalar, aşırı yağ, kalıntı veya ölü cilt hücrelerinin kıl folikülünün açıklığını tıkaması nedeniyle oluşur. Herkes siyah noktalardan muzdarip olsa da, en çok yağlı cilt tipinde ve akneli kişilerde görülür. Ayrıca gözenekleriniz sebum (yağ) ve kirliliğin toplandığı doğal bir yer olduğu için genişlemiş veya çok açık gözenekleriniz varsa siyah nokta riskiniz daha fazladır. Genişlemiş gözenekler, doğal olarak yağlı ciltlerin tipik özelliğidir, bu nedenle yağlı cilde sahip olanlar siyah noktalara daha yatkındır. Diyet, hormonal bozukluklar ve stres de yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine ve siyah nokta oluşturmasına neden olabilir.

Geniş Gözenekler

Gözeneklerin genişlemesinin nedeni genetik olabileceği gibi, yaşa da bağlıdır.

Yağlı Cilt

Aşırı sebum gözeneklerin genişlemesine neden olur, bu, kişinin yağ bezinin çok fazla yağ üretmesi ve yağlı cilde yol açmasıyla oluşur.

Yaş

Yaşlandıkça, cilt elastikiyetini ve nemi tutma yeteneğini kaybeder. Bu fonksiyonların kaybı, özellikle ciltteki elastikiyet kaybı, cildin zamanla gerilmesine ve sonuçta gözeneklerin genişlemesine neden olur.

Zayıf veya Eksik Cilt Bakım Rejimi

UV hasarı gözenekleri kalıcı olarak genişletir. SPF kullanmamak ve cildin yeterince temizlenmemesi gözeneklerin genişlemesine neden olur. Güçlü ve düzenli bir cilt bakım rejiminin olmaması, yağ üretiminin birikmesine ve aşırı yağ nedeniyle tıkanmış gözeneklerin gerilmesine neden olur. Genetik ve hormonal dengesizlikler de gözenek boyutunun değişmesine neden olabilir.

Geniş Gözenekler Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ üretimini azaltmak ve daha fazla genişlemiş gözenekleri önlemek önemli olduğundan, genişlemiş gözenekler için evde cilt bakımı önemlidir.

Gözenekleri küçültmek ve siyah noktaları gidermek için klinik tedavilerin bir kombinasyonuna ve evde doğru cilt bakımına ihtiyacınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?